Jakie standardy powinny spełniać wycieraczki kratowe?

Wycieraczki kratowe przeżywają swój renesans – są coraz częściej montowane przed wejściami do nowoczesnych budynków, ponieważ ich wygląd współgra ze współczesną architekturą o minimalistycznym designie. Najlepiej zamawiać modele produkowane na wymiar. Kratownice z marketów budowlanych mają mniejsze walory estetyczne i nie są indywidualnie dostosowane do warunków w danym obiekcie.

Z jakiego materiału produkowane są wycieraczki kratowe?

Najbardziej wytrzymałe wycieraczki kratowe powstają ze stali ocynkowanej. Materiał ten wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia i czynniki atmosferyczne. Warstwa ocynku na wycieraczkach-kratach chroni je przed korozją. Nie warto inwestować w kratownice, które zostały wyprodukowane z innego materiału niż stal lub nie są zabezpieczone przed pojawianiem się ognisk rdzy. Wycieraczkę metalową warto wyposażyć w ramę aluminiową lub profile najazdowe, ułatwiające poruszanie się wózkom widłowym, paleciakom czy osobom z niepełnosprawnością ruchu.

Czy wycieraczki kratowe są antypoślizgowe?

Ze względów bezpieczeństwa wycieraczki kratowe powinny mieć właściwości antypoślizgowe. To szczególnie istotna cecha zwłaszcza zimą, gdy zwiększa się ryzyko poślizgnięcia się na metalowej powierzchni. Poziom bezpieczeństwa kratownic stalowych określany jest w niemieckiej klasyfikacji Rutschklasse – powinny one spełniać co najmniej wymogi klasy R11. Wycieraczki kratowe często znajdują się przed wejściami do szpitali, przychodni, szkół czy zakładów pracy, w których są obecne smary i oleje, dlatego muszą zapewniać lepsze właściwości antypoślizgowe niż inne wycieraczki. Warto pamiętać, że kratownice dwukierunkowe mają jeszcze mocniejsze działanie antypoślizgowe w porównaniu z modelami jednokierunkowymi.